Doložnost obytného vozu je velice důležitý údaj, který může v případě neznalosti a překročením limitu cestování znepříjemnit. A co to vlastně znamená? V podstatě kolik kilogramů můžete naložit do vozu a přitom nepřekročíte povolenou hmotnost.
Naše obytné vozy mají povolenou hmotnost do 3,5 tuny, a proto stačí řidičské oprávnění „béčkové“ skupiny a na dálnici platí pouze dálniční známka, nikoliv mýtné.
Každý obytný vůz má jinou hmotnost v samotném základu - tzv. pohotovostní hmotnost. Jedná se o standardně vybavené vozidlo s předepsanou výbavou, plnou nádrží na palivo a vodu. Většinou se tato váha pohybuje kolem 2,9 tuny. Pak už zbývá zhruba 600kg na zbytek výbavy a cestující.
Správný výběr vozu je základ
Velice důležité je na toto myslet už při samotném výběru vozu (zda jedete v páru nebo čtyřčlenná rodina…), požadavcích na výbavu a balení zavazadel. Čím více je vůz vybavený (solární panel, dvě plynové láhve, kempingový nábytek, nádobí, TV, nosič kol…) tím méně zbyde váhy na samotné pasažéry a jejich zavazadla (osobní věci, sportovní vybavení jako jsou kola, surfy, paddleboardy…) Zvažte kolik a čeho budete potřebovat a co chcete na dovolené dělat. Ušetřit váhu můžete i na jídle a pití. Nemusíte s sebou vozit zásoby jídla, několik kartonů balených vod a basy piv :). Cestou se můžete zastavit kdekoliv v obchodě a koupit vše, co potřebujete. Někdy je to i příjemné zpestření cesty nebo můžete ochutnávat lokální suroviny.
Pokuty za překročení váhy vozu jsou vysoké
A proč je dodržování doložnosti důležité? Hned z několika důvodů. V prvé řadě je to bezpečnost vozu. Přetížený vůz má úplně jiné jízdní vlastnosti, které mohou kdejakého řidiče zaskočit. A potom jsou to silniční kontroly. Například v zemích jako je Rakousko, Německo, Maďarsko nebo Švýcarsko jsou kontroly časté a za překročení váhy vás neminou vysoké pokuty.